DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Vítejte na mém blogu o koních!

Jezdecká výstroj a oblečení pro pon

Jezdecká výstroj

a oblečení pro koně
 
Jezdeckou výstrojí nazýváme sedlo, uzdečku, uzdu a další vybavení (např. martingal), které potřebuheme k ježdění. Výstroj se většinou vyrábí z kůže a pokud o ni budeš dobře pečovat, vydrží ti několik let. Dá se sehnat i výstroj ze syntetických materiálů, která je levnější a nevyžaduje tolik péče, ale nevydrží tak dlouho jako kožená.
 
Uzdečka
Uzdečku koni nasazujeme proto, aby držela v hubě udidlo, kterým ho ovládáme. Lícnice drží udidlo na místě. Nánosník koni zabraňuje otevřít hubu naplno, a znemožnit tak používání udidla. čelenka zabraňuje, aby uzdečka sklouzavala dozadu, podhrdelník ja zase drží, aby nesjížděla dopředu.
  Uzdečky se vyrábějí ve třech základních velikostech - normální, která je pro koně, kob uzdečka pro velké poníky nebo menší koně a pony uzdečka pro nejmenší poníky. Vyrábí se ještě speciální uzdečka miniaturní uzdečka pro shetlandské poníky.
 
 


 
Začínající jezdci používájí s jedním udidlem, obvykle stihlovím.
 
Udidla
Udidlem ovládáme pohyb koně tak, že taháme za otěž a tím vyvíjíme ne udidlo tlak. Udidla se vyrábějí většinou z nerezávějící oceli. Mají různou šířku, takže by ses měla ujistit, že tvůj kůň, poník má udidlo odpovídající velikost. Typů udidel je opravdu mnoho, ale my se podíváme jen na ty, se kterými se nejspíš setkáž.
 
Stihlové udidlo - Většina stihlových udidel je spojena uprostřed. Mohou mít volné kroužky nebo napevno dané kroužky, tzv. olivky, které zabraňují přiskřípnutí pysků. Jestli stihlové udidlo dobře sedí, poznáš podle toho, že jsou nakrabacané jen koutky pysků.
 
                 
stihlo                                                                                 olivky
 
Pákové udidlo - Tvoří součást dvojitého uzdění. Řetízek je natažen mezi dva háčky na hýblech a působí jako páka. Když zatáhneme otěžemi, háčky se otáčejí a vyvíjejí tlak na koňskou, poníkovou hlavu a hubu.
Tím také napínají podbradní řetízek, který působí na spodní sanici, a koně, poníka tak může lépe ovládat.
Působením všech částí udidla skláníme a balíme koňovi, poníkovi hlavu.
 
 
 
Pelham - Pelham je kombinací stihlového a pákového udidla. Půlměsíční pelham je rovný, na koncích mírně ohnutý k lícnici. Zahnutý pelham tvoří uprostřed oblouk. Udidlo má dva kroužky a dá se použít se dvěma páry otěží. Většinou se ale připevňují kožené řemínky (tzv. roundings) spojující oba kroužky, takže stačí jen jeden pár otěží.
 

                   
Pelham                                                                                   pelham rovný
 
Kimblewick - Podobný typ udidla jako pelham, jen má kratší hýbla. Používá se s jedním párem otěží a hodí se pro silnějšího koně, poníka.
 
             
kimblewick                                                                                           kimblewick
 
Uzda - Má pákové i stihlové udidlo. Stihlové udidlo uzdy má menší kroužky a říká se mu bridoon. Je pro velmi zkušené jezdce, používá se v drezuře a na přehlídkách.
 
 
Uždění bez udidla
Nejznámější typ uždění bez udidla je hackamore. Koně nebo poníka ovládáme tlakem vyvíjeným na nánosník.
Otěže jsou připojeny k dlouhým lícnicím, které fungují jako páky. Je určeno jen pro zkušeného jezdce.
 
 
 
 hackamore
 
 
 
Westernová uzdečka
Klasická westernová uzdečka má místo čelenky poutko, které se posazuje kolem levého ucha. Tím je uzdeška dostatečně zajištěná, aby neklouzala. Westernová uzdečka nemá nánosník a obvykle je vybavena pákovým udidlem. Otěže jsou dlouhé a bez zarážek.
 
 
 
Sedla
Jezdit se dá pochopitelně i bez sedla, ale je to dost nepohodlné. K pohodlé a bezpečné jízdě je zapotřebí sedlo, protože se tak může lépe soustředit na jízdu a nerozptylují tě myšlenky, jak by ses nejpohodlněji posadila. Základem sedla je pevný rám, kterému říkáme kostra. Na ní je napnutá tkanina, kterou pokrývá ještě jedna vypodložená vrstva. Vyrábějí se různě velká a široká sedla, aby se hodila pro všechny koně a poníky. Sedla se také liší tvarem - pro každou jízdu se hodí něco jiného. Pojďme se teď podívat, jaké máme typy sedel:
 
Univerzální sedlo
Toto sedlo se používá pro většinu jezdeckých disciplín. Má bočnice mírně vykrojené směrem dopředu. V místě před jezdcovými koleny jsou vycpávky.
 
http://www.konici-a-ponici.estranky.cz/archiv/iobrazek/244
 
 
Přehlídkové sedlo
Má rovné bočnice, aby byly poníkovi i koni vydět plece.
 
Zobrazit obrázek v plné velikosti
 
 
Drezurní sedlo
Má také rovné bočnice a velmi hluboký posed. Popruhy podbřišníků a drezurního sedla bývají delší než obvykle, aby se přesky nedostaly mezi nohy jezdce a koně.
 
http://h-stable.wbs.cz/drezura_Passier1.jpg
 
Skokové sedlo
Má bočnice vykrojené směrem dopředu. Vycpávky jsou umístěny před jezdcovými koleny a za jeho stěny, což mu při skocích pomáhá udržet nohy ve správné pozici.
 
  http://staj.ufonek.net/obrazky/obchudek/1347.jpg
 
Westernové sedlo
Tento typ sedla byl původně určen pro koně kovbojů. Sedlo muselo uvést všechny věci, které kovboj na cestě potřeboval - od jídla až po svinuté pokrývky. Zadní rozsocha je vysoká a v předu má sedlo kolík (takz. hrušku) ke ,které jezdce původně přivazoval dobytek. Třmeny sedla jsou dřevěné nebo potažené kůží. Podbřišník je upletený z vlny nebo provazů. K westernovému sedlu je připevněno několik popruhů a kožených pásků k připravování potřebných věcí. Pod sedlo se dává silná vlněná pokrývka, aby se koni od sedla neodřel hřbet.
Westernová sedla jsou o hodně těžší než ostatní typy.
 
http://obchod-kone.wbs.cz/westernove_sedlo_na_show.jpg             http://www.staj-vaclav.cz/desatero-zacatecnika/postroj-kone/velke/westernove-sedlo.jpg
 
 
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek