DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Vítejte na mém blogu o koních!

Krmení koní
Krmení koně a poníka
Určitě víš, že poníci a koně jedí něco úplně jiného než my a že jedí i jiným způsobem. Je užitečné vědět něco o tom, jaký mají poníci a koně trávicí systém, abys lépe pochopila, proč a jak poníka a koně krmit.
Poník má malý žaludek a kůň střední žaludek a oba mají velké střeva. Přirozená strava poníků a koní je čerstvá tráva, kterou spásají venku na pastvině. Ukusují malé množství, důkladně ho přežvíkavají a spolknou. Pak se pomalu přesunou o kus dál a můžou se takhle pást celý den. Tráva je objemové krmivo, není moc výživná a poník,kůň jí proto musí spást hodně. Poník, kůň jí trávu velmi pomalu a v malých dávkách. Má tedy neustálí přístup potravy, která prochází z žaludku dál do střev, kde ji rozloží bakterie. Pokud ve složení potravy nastane nějaká změna, tyto bakterie si na ni musí určitý čas zvykat, aby mohly působit dál. Veškeré změny v potravě tedy musíme provádět velmi pozvolna. Když chceš například změnit druh krmiva, přidávej ho poníkovy a koňovi po malých dávkách několik dnů, aby si na něj pomalu zvykl. Poníkovi a koni chovanému ve stáji, který se nemůže pást, musíme jeho přirozenou stravu nahradit, aby měl stejné podmínky jako v přírodě. To znamená, že ho krmíme často a v malých dávkách a dáváme mu hlavně objenové krmivo.
 
 
 
Druhy krmiva
Jsou dva základní druhy krmiva- objemové a koncentrované krnivo. Mezi objemové krmivo patří tráva a seno, které tvoří hlavní složku poníkovy, koňovy potravy.
 
Tráva
Tráva je přirozená potrava koní a poníků. Jestliže se kůň nebo poník nijak zvlášť nenamáhá, po většinu roku si s trávou úplně vystačí. Na jaře a v létě tráva obsahuje spoustu přírodních cukrů a je velmi výživná. Poník, kůň se však nesmí trávy přejíst. Důležité je dát pozor zvláště na jaře, když poník a koně vypouštíme na pastvu poprvé- pokud byl přes zimu jen ve stáji nebo ve výběhu bez pastvin.
 
http://www.vytrvalost.com/inzerce/Resize%20of%20pastvina_august.JPGhttp://www.jaroslavmachacek.com/files/page0_blog_entry555_1.jpg
 
 Seno
Seno se připravuje z luční trávy, která se poseče, usuší a pak se skladuje volně na půdě nebo v seníku nebo se svinuje do úhledných kostek. Suší se obvykle v červnu nebo v červenci.
 
     
 
 
Senáž
Trávu posečeme a ještě předtím, než stačí úplně uschnout, ji svineme a balíme do polyethylenových pytlů.
Výhodou senáže je, že neobsahuje prach. Používá se proto hlavně ke krmení koní nebo poníků, kteří mají na prach alergii. Senáž je výživnější než obyčejné seno, ale není vhodná pro koně nebo poníky, kteří jsou nachylní na schvácení kopyt.
 
 
Folie pro balení senáže Triowrap
 
 
 
 Koncentrované krmivo
Vetšina koncentrátů tvoří obilná zrna, např. oves, kukuřice, či ječmen nebo produkty z obilí. Koncentráty jsou výživnější než objemové krmivo a měly by se koním a poníkům dávat jen v malých dávkách, ale u koní samozdřejmně trochu víc. Má-li například poník dostat jedno kilo koncentrátu denně, rozděl množství na čtyři části po 250 gramech a dej mu jen postupně to platí i u koně. Je to lepší, než mu dát všechno nejednou.
A teď si uděláme malý výlet do obchodu s krmivem a podíváme se, čím vším můžeš koně a poníka krmit.
 
Oves
Je tradiční potravou pro koně. Dává se jim v celku, mačkaný, hrubě umletý nebo v granulích. Zajišťuje přísun energie a je velmi výživný. Hodně koní a většina poníků po něm však dovídí a nedají se ovládnout. Pro poníky se proto oves moc nehodí.
 
http://www.aros.cz/photos/osiva-a-krmiva/oves_sety_0.jpg   http://botanika.wendys.cz/cherbar/prew/q476.jpg  oves
 
Ječmen
Podává se v granolích, rozdrcený, vařený nebo ve formě vloček. Poníci po ječmenu nevyvádějí jako po ovsu, ale přibirají po něm na váze. Pro koně je taky dobrý ,ale spíš doporučuji oves.
 
http://www.e-agroobchod.cz/images/jecmen1.jpg   http://api.ning.com/files/v8L-Z4Kt2ze*wu*1wWG718t4KPW6kAk-zSfmaRDJnzb6sPoO74r0vedB15AWNw-hJeQY0NWtLm-XAG7u5reLaSJe-NalKJJE/Barley.jpg
 
Kukuřice
Poníkům a koním se obvykle dávají kukuřičné vločky nebo vařená kukuřice. Dodává hodně energie, ale obsahuje málo bílkovin, proto se nejčastěji přidává do směsí. Poníci a koně po kukuřici přibírají na váze.
 
http://i.idnes.cz/08/073/gal/DMK24996a_5432046.jpg.JPG   http://www.biolib.cz/IMG/GAL/18074.jpg kukuřice
 
Otruby
Zbytky pšeničných zrníček, které neobsahují tolik živin. Dělá se z nich kaše-otruby zalijeme vařící vodou a necháme vychladnout.
 
http://blog.sme.sk/blog/7/51950/domaci-chlieb-011.jpg pšeničné otruby http://www.bylinnelaznicky.cz/image/koupele/otruby.jpg http://www.mlynsturovo.sk/images/otruby_v.jpg
 
Lněné semínko
Obsahuje velké množství bílkovin a tuků. Poníkům a koním ho dáváme, když chceme, aby přibrali na váze a měli lesklou srst. Musíme ho uvařit, protože syrové je jedovaté.
 
http://www.novyvek.cz/pics_cl/cla_493_1.jpg  Lněné semínko http://www.osvalech.cz/images/lnenyolej1.jpg
 
Řezanka
Nasekané seno nebo sláma. Přimichává se do koncentrátu, aby je poník, kůň déle žvíkal. Rozmícháváme v ní také prášek na odřevnění, pokud koni a poníkovi nedáváme jiné koncentráty.
 
http://kone.czechian.net/img/krmeni/rezanka.jpg  http://www.rigi.cz/picture/Picas/rezanka%20bio.JPG   řezanka
 
Melasa
Je tmavohnědý zbytek po výrobě cukru. Používá se na zchutňování krmiva a jako potravinový doplněk pro těžce pracující koně. Při běžné zátěži se poníkovi nesmí dávat ve velkém množství.
 
http://www.massbuilder.eu/images/clanky/inside/cukrmelasa.jpg     http://www.mrk.cz/images/clanky/groow/melasa.jpg Melasa je produkt z cukrové třtiny a je jako konzervant také známa po staletí.
 
Hrubá směs
Prodává se již namíchaná z různých přísad a obilí. Je vhodná pro nové majitele poníka a koně, kteří ještě nemají s krmením tilik skušeností. Vyberou si směs, která poníkovi a koni vyhovuje, a nemusejí se už zabívat vážením různých druhů krmiva  a jejich správnými poměry.
 
http://kone.czechian.net/img/krmeni/hrubsmes.jpg   hrubá směs
 
Granule
Vyrábí se jich několik druhů. Dodávají koním a poníkům všechny potřebné živiny. Složení je různé podle účelu.
 
http://hearth.com/econtent/images/uploads/Medien_Pellets_gross.jpg   http://www.pelletsworld.com/uploads/RTEmagicC_was_sind_pellets_2_01.jpg.jpg   granule
 
Vojtěška
Prodává se v kostkách nebo v granulích. Může být i nařezaná a smíchaná s ovesnou slámou. Vypadá jako řezanka, ale je výživnější.
 
http://www.aros.cz/photos/osiva-a-krmiva/vojteska_seta_0_sm.jpg  vojtěška
 
Sušená cukrová řepa
Obsahuje cukry a vlákninu a dodává hodně energie. Musí se před krmením na několik hodin namočit do vody, jinak by mohla koni nebo poníkovi způsobyt nadýmání.
 
 Bohužel jsem nemohla sehnat žádný obrázek
 
Mrkev
Obsahuje hodně vitamínu a minerálu a poníci ji milují jako koně. Měla bys ji podélně nakrájet na plátky, aby koni a poníkovi nezaskočila.
 
http://media.novinky.cz/992/109920-top_foto1-eybbu.jpg   http://www.nakupdomu.cz/editor/image/eshop_products/image_l_14734.jpg  mrkev
 
Tuřín
Poníci chovaní ve stáji mají rádi, když jim necháme v korytě nebo na zemi celý tuřín. Rádi ho okusují a hrají si s ním.
 
http://randomflair.files.wordpress.com/2009/07/rutabaga2.jpg   http://www.foodsubs.com/Photos/rutabaga5.jpg  tuřín
 
Je dobré vědět o krmivu
Krmivo pro koně a poníky musí být čerstvé a mělo by sladce vonět. Rozhodně nesmí být plesnivé.Seno má mít zelenožlutou barvu a když otevřeme nový balík, jednotlivá stébla jdou lechce oddělit. Z balíku by se také nemělo prášit.
 
Krmné doplňky
K dostání je celá řada různých krmných dolňků. Pokud má ,ale kůň či poník vyváženou a čerstvou stravu, nejsou příliš zapotřebí. Je užitečné obstarat krmnou sůl a dát ji poníkovi i koni jak do stáje tak i do výběhu. Kostka krmné soli je velká asi jako cihla a můžeme ji dát poníkovi do kopyta. Ve výběhu budeš potřebovat větší špalík soli. Vyrábí se s dírou uprostřed, kterou  provlečeš provaz, za který sůl přivaž k plotu. V zimě, když nesvítí moc sluníčka, můžež dát koni i poníkovy lžičku koni dvě lžičky oleje z tresčích jater, aby měl dostatek vitamínu D. Můžež mu také do krmiva přidat trochu slunečnicového oleje na vaření, např slunečnicového, aby měl dostatek tuků a leskla se mu srst. O další doplňcích se poraď s veterinářem.
 
Je dobré vědět
Pamlsky a pockoutky
Koně i poníci milujou různé pamlsky, například mrkev, jablka a cukr. Jablka a mrkev, nakrájené na kousky. jsou samozdřejmně zdravější něž cukr. Paqmlsky pro koně a poníky se dají koupit i v obchodě s krmivem. Nedávej ale poníkovy a koni pamlsky moc často, jinak si na to zvykne a bude je vyžadovat pořád. Může pak začít i kousat a štípat, což je opravdu ošklivý zlozvyk.
 
Zobrazit obrázek v plné velikosti
 http://www.ceskyduchodce.cz/wp-content/uploads/2009/03/jablka.jpg     Jablka              http://i.lidovky.cz/09/062/lngal/GLU2bce57_mrkvicky.jpg  mrkve
 
 
 
 
 
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek