DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Vítejte na mém blogu o koních!

Nemoci koní
 
NEMOCI KONÍ
Schvácení kopyt
Popis nemoci:Zánět vazivového střelu uvnitř kopyta. Protože je vazivo vně kopyta, nevytvoří se při zánětu na povrchu žádné otoky, jen jsou nohy na omak horké. Pro poníka je to velmi bolestivé onemocnění.
Příznaky: Poník kulhá nebo vůbec nechce chodit. Poníci postižení toutou chorobou někdy natahují přední nohy před sebe a váhu těla přenášejí na zadní nohy.
Závažnost: Schvácení kopyt může může být velmi těžké onemocnění. V nejhorších případech dochází k uvolnění kopytní kosti, která dokonce může prorazit ven.
Příčina: Přejídání se nebo příliš šťavnatá tráva na jaře nebo v létě.
Léčba: Pokud má poník, kůň příznaky této nemoci, zavři ho do stáje, nedávej mu žádné krmení, jen trochu sena nebo slámi z ječmene, a ihned zavolej veterináře.
Jak nemoci předejít:Pokud je poník, kůň k této nemoci náchylný, musíš pozorně sledovat, co a kolik toho sní. Možná ho budeě muset v létě na nějaký čas zavřít do stáje a nechat ho vyhladovět. Sice to zní krutě, ale pořád je to lepší než tahle zlá choroba. Další způsob, jak mu zabránit v přejídání, je nasazení náhubku. Menší otvory mo dovolí spásat jen menší objem tráby.
 
http://www.ifauna.cz/clanky/foto/04/15-21-ne2.jpghttp://www.kopyta.com/image/metody37.jpghttp://www.konici.eu/img/news/99.jpg
 
Kolika
Popis nemoci: Bolesti žaludku
Příznaky: Při lehčí formě tohoto onemocnění poník nebo kůň odmítá jíst, celé hodiny prostojí a smutně se dívá. Když je to vážnější, lehá si na zem a válí se po zádech. Při velmi vážné formě onemocnění se poník, kůň silně potí a potácí se odezdi ke zdi.
Závažnost: Onemocnění může být velmi vážné a přivodit smrt.
Příčina: Krmivo obsahuje příliš koncentrátů nebo něco, na co poník není zvyklý(zejména ve velkém množství). Někdy si poník, kůň koliku přivodí pojídání podestílkové slámi nebo vypitím velkého množství vody bezprostředně po jídle.
Léčba: Odeber poníkovi krmivo a co nejdřív zavolej veterináře.
Jak nemoci předejít: Pokud nemá piník, kůň stálí přístup k vodě, dej mu před jídlem napít. Dodržuj všechna pravidla správného krmení.
 

 

Obr. 1: Nejčastější místa střevní zácpy. 1 – pánevní ohbí, 2 – místo přechodu horní pravé slohy velkého kolonu v příčný tračník, 3 – hlava slepého střeva, 4 – tělo slepého střeva.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Chronická plícní choroba
 Pipis nemoci: Druh astmatu. Dýchací trubice v plících, kterými prochází vzduch, se zužují, což poníkovi,koňovi ztěžuje dýchání.
Příznaky: Při větší námaze poník, kůň nemůže popadnout dech. Poník,kůň často těžce oddechuje a při tom se mu zřetelně nadzvedává a klesá břicho. Může mu také téct z nosu.
Závažnost: Pokud poník,kůň vykonává jen lehčí práci, vážné to není.
Příčina: Alergie na prach ze slámy a sena.
Léčba: Veterinář předepíše poníkovi,koňovi léky, které zamezí zužování dýchacích cest.
Jak nemoci předejít: Můžeš udělat několik věcí, které poníkovi,koňovi hodně pomůžou:
1. Před krmením seno namáčej
2. Vymeť ze stáje všechny pavučiny, aby se v nich neusazoval prach.
3. Podestílej poníkovi,koni stáj hoblinami zbavených prachu, aubi'ozí nebo do stáje pořiď gumovou rohož. Pro poníka,koně s dýchacími potížemi není sláma vhodná, protože se v ní usazuje prach.
4. Neskladuj seno a slámu v blízkosti stáje.
5. Pokud potíže přestávají nebo se dokonce zhoršují, bude pro poníka,koně mnohem zdravější venkovní ustájení.
 
 
 
 
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek